С Решение № 2620 от 19 февруари 2020 г. Върховният административен съд на Република България (ВАС) отменя Разпоредбата на чл. 178 от КТ.
Разпоредбата на чл. 178 от КТ гласи следното - изрично забранява компенсиране на платения годишен отпуск с парични обезщетения освен при прекратяване на трудовото правоотношение. Съгласно чл. 224, ал. 1 от КТ при прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск.
Размерът на платения годишен отпуск за работниците и служителите, които работят през част от законоустановеното работно време (непълно работно време) и към момента се определя съгласно този принцип на изчисляване - пропорционално на времето, признато за трудов стаж (чл. 23, ал. 2 от НРВПО). В този смисъл е и разпоредбата на чл. 22, ал. 1, изр. посл. от НРВПО, която предвижда, че след придобиване на изискуемия 8-месечен трудов стаж за пораждане правото на ползване на отпуск, размерът на отпуска за съответната календарна година се определя пропорционално на трудовия стаж на работника или служителя в предприятието.
При прекратяване на трудовият договор броят дни неползван платен годишен отуск, за който се изплаща обещетение, ще се опрделят пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж в предприятието към деня на прекратяването нз трудовото правоотношение.
Измененията се налагат, тъй като към момента липсва ясен начин за опрeделяне на този вид обещетение, посочват от прес службата на кабинета.